0312 397 24 27

Jimnastik çocuğunuza ne kazandırır

Özgüven, disiplin, kararlılık, sabır, sağlık, ritim, duygu yönetimi, kendini tanıma, zamanı ve mekanı doğru algılama, kendini ifade etme, sosyal değişim, iletişim kurma, çabuk ve doğru düşünme, sorumlu bir şekilde davranma ve amaç belirleyebilmeyi sağlar.

Cimnastik; çocukların sağlıklı fiziksel gelişimleri yanı sara kişilik gelişimleri ile ruhsal sağlığının da gelişimine katkıda bulunur. Bununla birlikte yaratıcılıklarını geliştirir, sorumluluk duygusu kazandırır, yardımlaşma ve iş birliği yapma, akranları ile oyun oynayabilme ve başkalarına saygı duymayı öğrenir. 4-5 yaşlarında başlanabilir.

Cimnastik

Cimnastik; belli  kurallar dahilinde, değişik özelliklerdeki aletlerin tekniklerini estetik vve zarafet bütünlüğü içerisinde serbest vücut hareketleriyle bağlantılı olarak müzik eşliğinde, uyumlu ve akıcı bir şekilde sergilenmesiyle oluşan bir eğitim aracı ve spor dalıdır.

Cimnastik fiziksel güç, esneklik, kuvvet, çeviklik, koordinasyon ve denge gerektiren hareketleri içeren bir spor dalıdır. Artistik Cimnastik, Ritmik Cimnastik, Trampolin Cimnastik, Akrobatik Cimnastik, Aerobik Cimnastik, Step Aerobik ve Pilatesten oluşan disiplinleri içerir.

Artistik Cimnastik

Erkeklerde altı alette yarışma yapılır; yer hareketleri, kulplu beygir, halka, atlama masası, paralel ve barfiks. Kadınlarda ise dört alette yarışma yapılır; atlama masası, asimetrik paralel, denge ve yer hareketleridir.

Ritmik Cimnastik

Ritmik Cimnastik sadece bayanların yaptığı Olimpik bir cimnastik branşdır. Sporcular müzik eşliğinde vücut ve alet tekniklerinin sergilendiği, hareketlerin dans ve estetik ile birleştiği koreografiler sunarlar. Ritmik jimnastik, dans ve bale ile iç içe olan bir spor dalıdır. İp, çember, top, labut ve kurdele bu branşın aletleridir. Sporcular bireysel yarışabilecekleri gibi, 5 kişiden oluşan gruplar halinde de yarışmalara katılabilirler. Bireysel program için koreografi süresi 1.30 dakika iken grup serilerinde bu süre 2.30 dakikaya çıkmaktadır. Koreografilerden kullanılan müziklerin tabiatı, temposu ve seyirciye anlatmak istediği duygular farklı olmalıdır. Koreografilerde denge,sıçrama ve dönüşlerden oluşan vücut elementleri ile beraber alet tekniği de sporcu tarafından sergilenmelidir.

Trampolin Cimnastik

Trampolin; bir seri duraksamaksızın ya da ara düz sıçramasız ayaktan ayağı, ayaktan sırta yüz üstüne ya da oturur pozisyonda ritmik ve yüksek sıçrama ile trampolin üzerinde yapıla hareketlerdir. Bireysel, çiftler ve senkronize olmak üzere farklı disiplinlerde yarışmaları vardır.

Aerobik Cimnastik

Esneklik ve estetik ile güç ve hızın bir araya geldiği müzik eşliğinde yapılan bir spor dalıdır.Temelinde aerobik adımlarının bulunmasından dolayı Aerobik Cimnastik olarak adlandırılmıştır. Tek erkek, tek bayan, çiftler, triolar ve gruplar kategorileri mevcuttur.

Akrobatik Cimnastik

Akrobatik Cimnastik; hem erkeklerde hem de kadınlar için yarışmaları bulunan bir disiplindir. Akrobasi hareketlerini bir araya getirerek müzik eşliğinde yapılan bir spor dalıdır.

Step Cimnastik

Step; “özel dizayn edilmiş bir platform yardımı ile, platformda ya da platform dışında farklı adım formları kullanarak şekillendirilen, kol hareketleri ile çeşitlendirilin ve müzik eşliğinde yapılan eğlenceli bir egzersiz çeşidi” olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde step dünya şampiyonaları düzenlenen bir yarışma sporu haline gelmiştir.

Aerobik; “Temel Aerobik adım formları ile farklı dans formlarının temel adımları kullanarak şekillendirilen, farklı kol hareketleri ile bütünleştirilen ve müzik eşliğinde uygulanan eğlenceli bir egzersiz çeşidi” olarak tanımlayabiliriz.

Pilates

Pilates; Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören, denge nefes ve harekete sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan ve altı prensipten oluşan, (konsantrasyon, kontrol, nefes,düzgünlük, merkezleme, akıcılık) bir sistemdir.

Gerek rehabilitasyon amaçlı, gerekse sedanter insanların yanında performans sporcularınca da uygulanır.